Česko by mělo zahájit proces přechodu pozemního digitálního vysílání ze stávajícího standardu DVB-T na DVB-T2 v druhé polovině letošního roku. S vypnutím všech vysílačů pro DVB-T se počítá do začátku roku 2021.
Podle strategie si přechod vyžádá celkové náklady mezi 871 miliony a 1,05 miliardy Kč. Ty budou souviset jak se změnou technologií a potřebou provozovat dvě přechodové sítě, tak s analýzami, monitoringem a informační kampaní, která bude upozorňovat spotřebitele na nutnost pořídit si televizní přijímač nebo set top box schopný přijímat signál v DVB-T2.
Náklady budou hrazené z radiokomunikačního účtu, kam by měl plynout výnos ze zvýšeného výběru poplatků za využívání rádiových kmitočtů, a částečně také z rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu. Bez započtení výnosů aukce mají být čisté výnosy procesu přechodu pro stát ve výši mezi 109 a 295 miliony Kč.
Terestrické vysílání má v současnosti podíl na distribuci TV signálu k divákům kolem 60 procent. Zbytek připadá na kabelové a internetové televize a satelitní vysílání. DVB-T2 umožňuje vysílat více programů, ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř.