Restaurací, rychlých občerstvení, hospod či barů zavřeli inspektoři na místě 47. \"Důvodem byl zejména zanedbaný úklid v podobě vrstev mastnoty, prachu a zbytků potravin na kuchyňských zařízeních, podlaze a skladech potravin. Dalším problémem je plíseň na stěnách, nezvládnutý odvoz odpadů a podobně,\" popsal potíže Kopřiva.
Provozy společného stravování začala SZPI kontrolovat loni po změně zákona, ústřední ředitel Martin Klanica letos na začátku roku prohlásil, že stav byl horší, než čekal, a že některým provozovatelům scházejí elementární hygienické znalosti. \"Proto inspektoři pokračují i v létě v intenzivních kontrolách dodržování hygienických předpisů. Výsledky za první polovinu roku ukazují, že povědomí o základních povinnostech v oblasti dodržování potravinového práva u řady provozovatelů stále zůstává na značně neuspokojivé úrovni,\" uvedl Kopřiva.
Problémy inspekce nachází i u některých maloobchodních prodejců, kam spadají jak řetězce provozující supermarkety, tak menší obchody a večerky. Inspekce jich zavřela 46. K nejčastějším příčinám patří výskyt škůdců ve skladech i v prodejně, potraviny okousané hlodavci, nezabezpečení prostor před pronikáním škůdců a dlouhodobě zanedbaný úklid.
S hříšníky zahajuje inspekce správní řízení o uložení pokuty. Po nápravě pak povoluje provoz znovu otevřít.