Evropské unie zahájila podobné právní kroky již v roce 2012 a 2014. I v těchto případech šlo o čínské omezování vývozu surovin. Například ve sporu z roku 2012, o jehož řešení unie požádala WTO, šlo hlavně o čínské kvóty na vývoz vzácných kovů, nepostradatelných pro řadu významných průmyslových odvětví.
Evropská komise v dnešním prohlášení uvedla, že EU se nyní zaměřuje na grafit, kobalt, měď, olovo, chrom, hořčík, mastek, tantal, cín, antimon a indium.
\"Dvě minulá rozhodnutí WTO o čínských omezeních vývozu byla průzračně jasná: tato opatření jsou proti pravidlům mezinárodního obchodu. Protože nepozorujeme, že Čína postupuje k jejich celkovému odstranění, musíme podniknout právní opatření,\" uvedla v prohlášení eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.
O zprostředkování obdobného sporu s Čínou požádaly WTO již minulý týden Spojené státy. Podle nich Čína porušuje své závazky při WTO a poskytuje domácím producentům nečestnou výhodu.
Komise dnes uvedla, že oficiální konzultace mezi Čínou a EU v rámci WTO budou probíhat souběžně s podobným postupem, který zahájily USA. Pokud strany do 60 dní nedospějí k uspokojivému řešení, může EU požádat WTO o vytvoření panelu, který by zjišťoval, zda čínské regule neporušují pravidla WTO.
Čína dnes nad unijní žádostí o konzultace v rámci WTI vyjádřila politování. \"Relevantní čínská vývozní cla a vývozní kvóty a související správní opatření se opírají o potřebu zdrojů a nutnost ochrany životního prostředí...a jsou v souladu s pravidly WTO,\" uvedlo podle agentury Reuters čínské ministerstvo obchodu v prohlášení.