Výsledky průzkumu naznačují, že ekonomika se stabilizovala a pokračuje v růstu pomalým, ale stabilním tempem. Výrazné oživení hospodářské expanze je ale letos nepravděpodobné.
Index nákupních manažerů (SMI), který měří celkový stav čínské ekonomiky, vzrostl v červenci na 51,7 bodu z červnových 51,6 bodu, a pohyboval se tak mírně nad průměrnou hodnotou za posledních šest měsíců. To naznačuje, že růstové tempo, jak je uvádějí čínské úřady, je i nadále výrazně vyšší než reálný růst, uvedla organizace World Economics.
Účastníci průzkumu uváděli, že jim odbyt meziměsíčně nadále rostl. Lépe se vedlo firmám v sektoru spotřebitelských služeb, zatímco prodej ve zpracovatelském a těžkém průmyslu nadále stagnoval.
Z těchto dat je podle organizace zřejmé, že výrazné zpomalování druhé největší ekonomiky světa končí. Podnikatelská důvěra ale zůstává nevýrazná, což naznačuje, že citelně oživení zřejmě ve zbytku roku nenastane.
Čínská ekonomika zpomaluje zejména proto, že se tamní vláda snaží omezit závislost na zpracovatelském průmyslu, vývozu a neefektivních výdajích na infrastrukturu. Místo toho usiluje o to, aby růst více závisel na službách a soukromé spotřebě. Změny jsou ale pomalé.
Vláda reagovala na nečekaně prudké zpomalení v posledních letech obvyklými politickými nástroji. Úrokové sazby jsou od loňského října na rekordně nízké úrovni a zmírnily se bankovní restrikce. Vláda také zvýšila výdaje na projekty v oblasti veřejné infrastruktury.
Čínský premiér Li Kche-čchiang slíbil, že podnikne další kroky na podporu soukromých investic a snížení výpůjčních nákladů firem, oznámil čínský státní rozhlas.
Mezinárodní měnový fond (MMF) mezitím dnes zvýšil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,6 procenta z dosud očekávaných 6,5 procenta. Na příští rok nadále počítá se zpomalením na 6,2 procenta. Čínská ekonomika loni vykázala růst o 6,9 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 25 let.