Babiš řekl, že podle jeho názoru navrhovaných 700 milionů korun společnost možná ani nebude potřebovat a měly by jí vyjít i na příští rok. Půjčka by měla být použita už na srpnové výplaty horníků. Vedení OKD chtělo od státu půjčit až jednu miliardu. Výkonný ředitel firmy Antonín Klimša uvedl, že dnešní jednání považuje za úspěšné. Z půjčky má jít asi 400 milionů na dorovnání očekávaných výpadků v provozním kapitálu, 285 milionů korun na odkládané investice. Součástí požadavku byla i rezerva na neplánované mimořádné události.
\"Jestli bude stačit 700 (milionů), nebo nebude, je předčasné. Já i celé vedení společnosti budeme dělat všechno pro to, aby k tomu případnému čerpání rezervy na neplánované, mimořádné události skutečně nemuselo nikdy dojít,\" řekl Klimša. OKD podle něj nyní není v černých číslech a musí například drtivé většině dodavatelů platit předem. Klimša řekl, že první na seznamu restrukturalizačních kroků je Důl Paskov. Jako ztrátový ho chce podnik co nejdřív zavřít. Věřitelé budou o OKD rozhodovat na schůzi 10. srpna.
Na pomoc propouštěným z OKD se Česko chystá v srpnu podat žádost Evropské komisi o peníze z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EGF). Podle \"pesimistické varianty\", kdy by o práci přišlo v brzké době 8000 lidí, by ČR chtěla získat zhruba 189 milionů korun. Při uzavření Paskova a propuštění asi 1800 osob by to bylo přes 48 milionů, vyplývá z materiálu ministerstva práce, který by měla ve středu projednávat vláda. EGF poskytuje podporu na zmírnění dopadů hromadného propouštění, kdy o práci přijde v jedné firmě a u jejích dodavatelů a odběratelů přes 500 lidí.
Podle Mládka se půjčka pro OKD státu vrátí, ve vyrovnání s věřiteli bude mít privilegované postavení. \"Preferoval bych miliardu jako úvěrový rámec, ale i 700 milionů by mělo vyřešit problém,\" uvedl. Dřívější Mládkův návrh předpokládal, že půjčka by měla jít za konkurzní podstatou, ideálně od podniku Prisko, který je pod ministerstvem financí a od začátku 90. let má na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Návrh na půjčku pro OKD podá Mládek příští týden spolu s Babišem.
Pravicová opozice s půjčkou nesouhlasí. \"Ze svého by jim (Babiš) nepůjčil určitě. Z peněz daňových poplatníků ano. Bylo by fér říct, že je to stejné jako vyhodit 700 milionů,\" řekl ČTK bývalý ministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Že nepůjde o půjčku, ale spíše o dar, si myslí i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Předlužená OKD podle ní nebude nikdy schopna státu peníze vrátit.
Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl míní, že úvěr dlouhodobě nic nevyřeší a stát si takto pouze kupuje čas pro řešení krize OKD. Podle jeho názoru by bylo efektivnější využít garance úřadu práce či jiné státní instituce. Zaměstnancům by tak posílal mzdu přímo stát místo společnosti v úpadku. Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák naproti tomu návrh na půjčku přivítal, podle něj hrozily obrovské sociální a další dopady případného neřízeného bankrotu.
OKD podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh, potýká se s nedostatkem hotovosti. Dluží víc než 17 miliard, závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard. V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.