BDO: Nejatraktivnější pro investory je Hongkong, ČR na 26. místě

21.07.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. července (ČTK) - Žebříček zemí nejatraktivnějších pro investory letos ovládl Hongkong před Singapurem a Nizozemskem. Atraktivita Česka pro zahraniční firmy a investory se meziročně mírně zhoršila, v konkurenci 174 států z celého světa se však udržela v první třicítce a ze zemí východní Evropy je na tom nejlépe. Na posledním místě žebříčku skončila Severní Korea, největší pokles zaznamenala proti loňsku Ukrajina. Žebříček sestavila poradenská síť BDO.

Studie BDO International Business Compass vyhodnocuje investiční potenciál regionů a zemí světa na základě dvou desítek ekonomických, politických a sociálních ukazatelů.

ČR si proti loňsku sice o místo pohoršila, i tak je ovšem 26. příčka druhým nejlepším umístěním od roku 2012. Česko je s tímto výsledkem nadále investičně nejzajímavější zemí ze států bývalého východního bloku. Polsko je na 34. místě, Slovensko je 40. a Rusko uzavírá první stovku. V rámci Evropy se ČR umístila i před Španělskem (42.), Portugalskem (43.), Chorvatskem (57.) či Řeckem (68.).

Ve srovnání s předchozími výsledky se v ČR mírně zhoršily ekonomické a socialně-kulturní podmínky. V globálním srovnání je ze sledovaných charakteristik ČR hodnocena nejlépe v oblasti politicko-právních podmínek, což je příznivé zejména pro střednědobé a dlouhodobé investice. \"Ačkoli to pro českého občana může být překvapivé, v porovnání s ostatními zeměmi patří ČR v žebříčku investiční atraktivity zároveň mezi nejstabilnější státy bez velkých skokových změn, což je investory vnímáno jako pozitivní fakt,\" uvedl Lukáš Hendrych z BDO.

Na prvních dvou místech se s velmi podobnými výsledky umístily Singapur a Hongkong, asijské finanční metropole s výjimečně dobrými ekonomickými ukazateli. Tradiční lídry předchozích ročníků odsunulo loni Švýcarsko, které si tento rok pohoršilo na čtvrtou pozici. Pozici evropské jedničky tak převzalo Nizozemsko, které ještě v roce 2014 bylo mimo nejlepší desítku.

V první desítce jsou kromě Hongkongu a Singapuru zastoupeny výhradně členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vedle zmíněné čtyřky tam jsou dva zástupci Skandinávie, Kanada, Velká Británie, Austrálie a Irsko, které si proti loňsku výrazně polepšilo a umístilo se o příčku před Spojeným Královstvím. \"Žebříček byl tvořen z dat před brexitem a je zřejmé, že současná investiční atraktivita Británie, ale i ostatních zemí EU, doznala výrazných změn, neboť nejistot kolem budoucího vývoje je relativně mnoho,\" upozornil Hendrych.

Největší světové ekonomiky jako Německo, Spojené státy a Japonsko lze nalézt na 12., respektive 15. a 20. pozici.

Největší propad zaznamenala Ukrajina, která si meziročně pohoršila o 41 míst a propadla až na 130. pozici, nejhůře z evropských států. Výsledky Ukrajiny byly špatné prakticky ve všech sledovaných kategoriích, což je podle Hendrycha důsledkem politické krize a eskalace situace ve východní části země.

Na posledních deseti místech žebříčku jsou hospodářsky zbídačené země. Celkové pořadí uzavírají Súdán, Středoafrická republika a Severní Korea.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK