Meziroční inflace v eurozóně sice v červnu zrychlila na 0,1 procenta, zůstává ale hluboko pod dlouhodobým cílem ECB, která ji chce vrátit ke dvěma procentům. Růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,6 procenta z 0,4 procenta v závěru loňského roku. ECB ale v zápisu z červnového zasedání upozornila, že rozhodnutí Británie vystoupit z EU by vyhlídky hospodářského růstu mohlo ohrozit.
Dalším zdrojem nervozity jsou problémy italských bank, které mají nedostatek kapitálu a vysoký objem nesplácených úvěrů. Investoři ale budou sledovat především to, zda se Draghi vyjádří k nedostatku vhodných dluhopisů, které může ECB nakupovat v rámci svého programu nákupu cenných papírů.
ECB tento program v březnu zvýšila na 80 miliard eur měsíčně (2,2 bilionu Kč) z 60 miliard eur předtím a sdělila, že do programu budou zahrnuty vedle státních dluhopisů i dluhopisy firemní. Banka tehdy zároveň snížila svou základní úrokovou sazbu na nulu z předchozích 0,05 procenta a depozitní sazbu srazila hlouběji do záporného pásma, respektive na minus 0,4 procenta.
Parametry programu nákupu cenných papírů jsou ale nastaveny tak, že než program příští rok v březnu skončí, ECB zřejmě nebude mít k dispozici dostatek dluhopisů, které by podmínky pro nákup splňovaly, poznamenal ekonomický list The Wall Street Journal. Analytici tudíž nevylučují, že Draghi dnes oznámí drobné úpravy.