\"Myslím si, že se dá dělat i intenzivněji, a pokud jsou tam problémy, tak se je budeme snažit odstranit,\" řekl Ťok k situaci na 134. až 141. kilometru mezi Měřínem a Velkým Meziříčím. Podle něj se v tomto úseku nepracuje tak dlouho, jak by očekával, případně má nepříznivý vliv náběh technologie. \"Mám zkušenosti, že firmy, když se dostanou pod tlak, tak začnou pracovat tak, jak se od nich očekává,\" míní Ťok.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zatím nemá podle generálního ředitele Jana Kroupy důvod se domnívat, že by práce mezi Měřínem a Velkým Meziříčím nabraly zpoždění a nebyl dodržen harmonogram. Kroupa se ale shoduje s Ťokem s v tom, že na některých stavbách by se mohlo pokračovat i výrazně rychleji než nyní.
Kroupa připomněl, že na práce dohlíží správce stavby, který dává zhotoviteli pokyny. \"Ve chvíli, kdy vidí, že je tam časová mezera, ve chvíli, kdy vidí, že některou realizaci by bylo vhodnější a rychlejší udělat teď třeba za příznivého počasí, tak potom vydává takzvaný pokyn správce stavby, který ten zhotovitel musí poslechnout,\" podotkl. Pokud firma neuposlechne, hrozí jí sankce.
Ťok dnes ocenil, že se na 29. až 34. kilometru mezi Hvězdonicemi a Ostředkem pracovalo i v noci. Na všech úsecích D1 to ale není možné, protože kolem dálnice jsou obce a ve stavebním povolení není uvedeno, že souhlasí se stavbou v noci. Ministr ale trvá na tom, aby se pracovalo po celou dobu, kdy je denní světlo.
Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností, rekonstruuje se od roku 2014. Celá akce mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělená do 21 úseků, které se opravují postupně. Celkové náklady oprav všech vybraných úseků D1 se odhadují zhruba na 14 miliard korun.
Nyní jsou hotové čtyři úseky z první etapy a na dalších pěti se pracuje. Kromě úseku mezi Hvězdonicemi a Ostředkem a Měřínem a Velkým Meziříčím jde o úseky Psáře-Soutice, Velká Bíteš-Devět křížů a Ostrovačice-Kývalka.