\"Celkově exporty v červnu meziročně vzrostly pouze o 0,3 procenta, což je dle mého názoru zklamání. Česká ekonomika je výrazně proexportně orientována a v tomto ohledu bude citlivá na případné negativní dopady brexitu na hospodářský vývoj jak v samotné Velké Británii, tak v kontinentální Evropě,\" uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Vývoz do Spojeného království meziročně vzrostl o 11,6 procenta.
Podle Petra Dufka z ČSOB ale byl loňský červen pro exportéry silným měsícem. \"Proto ani slabé tempo vývozu nekazí jinak příznivý obrázek českého zahraničního obchodu,\" dodává. I v dalších měsících by měly být podle něj výsledky zahraničního obchodu příznivé, nicméně postupně začne mizet efekt levnějších surovin, domácí poptávka po zahraničních výrobcích naopak poroste.
I tak by ale letos mohla být celková bilance zahraničního obchodu o 40 miliard vyšší než loni, mohla by tak dosáhnout až 180 miliard korun, domnívá se Dufek. \"Od začátku letošního roku činí kumulativní přebytek zahraničního obchodu 130 miliard korun, což je o 37 miliard korun víc než před rokem,\" připomíná hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler, který také očekává padnutí rekordu. Podobného názoru je i hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda, který upozornil na to, že exportérům pomáhá i záměrné oslabování české koruny.
Přebytek obchodu se státy Evropské unie skončil v červnu přebytkem 57,4 miliardy korun, což bylo o čtyři miliardy více než loni v červnu. Přebytek se zvýšil zejména s Německem, které je hlavním obchodním partnerem Česka. Z loňských 16,4 miliardy vzrostl na letošních 18,4 miliardy korun. Zvýšil se i přebytek obchodu s Rakouskem, Francií a Británií, naopak nižší přebytek vykázal obchod se Slovenskem.
Se státy mimo Evropskou unii skončil obchod schodkem, který se ale zmenšil na 35,1 miliardy korun. Schodek obchodu s Čínou se meziročně prohloubil na 24,2 miliardy korun, naopak schodek obchodu s Ruskem se zlepšil na 354 milionů z loňských červnových 3,9 miliardy korun.