\"Ačkoliv ekonomika pokračuje v růstu, ve stavebnictví je to přesně obráceně. Chybí zakázky, a to jak od privátního, tak veřejného sektoru. Růst, který stavebnictví zažívalo díky dočerpávání peněz z fondů EU, neměl dlouhého trvání,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Odvětví podle něj narazilo na nepřipravenost projektů, která mu brání v dalším vzestupu.
Produkce v pozemním stavitelství v červnu meziročně klesla o 9,6 procenta, v inženýrském propadla o 18,3 procenta. \"To je nejhlubší propad od dubna 2013, kdy česká ekonomika procházela recesí,\" doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Připomněl, že loni v červnu vzrostlo inženýrské stavebnictví téměř o třetinu, srovnávací základna je tak velmi vysoká.
Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je hlavním důvodem poklesu \"nepřátelská legislativa\". \"Připravit větší bytový dům a získat všechna povolení trvá i více než pět let. U velkých liniových staveb, jako jsou například dálnice nebo železnice, trvá příprava ještě mnohem déle,\" upozornil.
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš poukázal i na výrazný propad veřejných zakázek. \"Do konce července klesly ve stavebnictví o 39 procent. Podílí se na tom jak vládní, tak komunální sektor. Není divu, že pokračuje pokles stavu pracovníků, což je v plné sezoně nebývalé a nevěstí to nic dobrého pro zimní období,\" uvedl Matyáš.
Podle Petra Kymličky z auditorské a poradenské sítě BDO bude pokles z prvního pololetí obtížné kompenzovat. \"S největší pravděpodobností tak stavebnictví letos skončí v červených číslech,\" dodal.