Pokud by NPÚ nakonec Invalidovnu nepřevzal, je možné podle majetkového úřadu vyhlásit druhé kolo tendru. Cílem je najít nového vlastníka, který budovu zachrání od dalšího chátrání, odpověděl na dotaz ČTK mluvčí úřadu Radek Ležatka. \"V současnosti předpokládáme, že si o budovu oficiálně požádá NPÚ, jak veřejně deklaroval. O dalších variantách z toho důvodu nelze spekulovat,\" řekl. Prodejní cenu je podle zákona v případě druhého kola výběrového řízení možné teoreticky snížit, dodal Ležatka, nicméně v tuto chvíli to podle něj vůbec není na pořadu dne.
Budovu si podle majetkového úřadu již mohly státní instituce zdarma za poslední rok převzít třikrát, ale nikdo se nepřihlásil. Památkový ústav však v pátek uvedl, že nabídku nedostal letos ani loni. To ale majetkový úřad s odkazem na datovou zprávu vyvrátil. Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu uvedla, že úřad udělal vše pro to, aby našel pro tuto unikátní památku nového majitele a zachránil ji před další devastací. Mrzí ji zbytečná práce a náklady na přípravu prodeje, konstatovala.
NPÚ bude o převzetí objektu jednat zřejmě příští týden s ministerstvem kultury. Ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková ČTK řekla, že se o budově bude rozhodovat, až se ona i ministr kultury Daniel Herman vrátí z dovolené. Oficiální zájem vůči ÚZSVM může projevit až po dohodě s ministerstvem.
\"Pokud budou možnosti, jak tento unikátní objekt oživit, ministerstvo kultury se rádo do věci ve spolupráci s ostatními zúčastněnými zapojí. Situaci tedy budeme konzultovat s ministerstvem financí,\" řekla ČTK mluvčí ministerstva Simona Cigánková.
Také Praha je z grantu na obnovu památek schopna podpořit rekonstrukci Invalidovny a využití ze strany neziskového sektoru, uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Město ale Invalidovnu kupovat nehodlá.
NPÚ rovněž hledá prostory v Praze pro umístění své Územní památkové správy, která se stará o hrady a zámky. Uvažuje proto, že by do Invalidovny toto pracoviště případně přesunul.
Podle odborníků, které dnes oslovila ČTK, se ukončením tendru ukázalo, že by pro soukromého investora šlo o komplikovanou investici i vzhledem k tomu, že se budova možná stane národní kulturní památkou. Proti prodeji komerčním zájemcům byli občanští aktivisté z Iniciativy pro Invalidovnu a Karlínské výzvy pro Invalidovnu. Nabízejí revitalizaci budovy, která má umožnit její postupnou rekonstrukci při zachování všech památkových kritérii a zároveň ponechání objektu ve veřejném vlastnictví.