Nejprve se bude ve středu konat přezkumné jednání, na kterém bude soud zkoumat přihlášené pohledávky. Věřitelů, kteří své pohledávky přihlásili, je přes 500. Dohromady po OKD žádají více než 20 miliard korun, většinu z toho ale insolvenční správce Lee Louda popřel. Soud by se ve středu měl zabývat hlavně popřenými pohledávkami. Vzhledem k jejich množství to zřejmě bude časově poměrně náročné.
Největším věřitelem, který se soudu přihlásil, je banka Citibank, která přihlásila pohledávky dohromady za více než 10 miliard korun. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila.
Podle insolvenčního správce ale věřitel (Citibank) neprokázal, že společnosti NWR dluh vůbec vznikl. Neuznání pohledávek rozporují investiční fondy sdružené v neformálním uskupení Ad Hoc Group (AHG), které je od letošního února majitelem většiny hlasovacích práv v NWR. Také tyto fondy Citibank zastupuje.
Louda neuznal ani pohledávku ministerstva průmyslu a obchodu ve výši téměř 1,9 miliardy korun. Šlo o takzvanou podmíněnou pohledávku týkající se nákladů na případné zavírání dolů.
Výsledek přezkumného jednání rozhodne o rozložení hlasovacích práv na schůzi věřitelů, která bude následovat ve čtvrtek. Největším zatím uznaným věřitelem je skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun.
Pokud by věřitelé ve čtvrtek schválili reorganizaci, zvolili by si následně i věřitelský výbor. Rozhodovali by také, zda bude insolvenční správce stejný jako dosud. Vedení OKD by dostalo za úkol zpracovat reorganizační plán, podle kterého by se dál postupovalo.
Při schválení reorganizace by také firma mohla dostat půjčku 700 milionů korun, kterou ji schválila vláda. Není ale jasné, jestli tato podpora projde u Evropské komise a nebude označena za nedovolenou.
V případě reorganizace by následoval postupný útlum a zavírání ztrátových dolů. Jako první by zřejmě ještě letos skončil Důl Paskov, následovaly by doly Lazy a Darkov. Nejdéle by těžily doly ČSA a ČSM, ten až do roku 2023. V dolech nyní pracuje zhruba 12.000 lidí, z toho je necelých 10.000 vlastních zaměstnanců OKD. Do pěti let by ve firmě měla zůstat asi polovina lidí.
Do existenčních problémů se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala v květnu sama, uvedla v něm, že dluží více než 17 miliard korun.