\"Pokles tržeb se projevil ve všech komoditních skupinách zastoupených v portfoliu společnosti, především u hliníku (pokles až o 35 procent), mědi (o 25 procent) a uhlí. Tento nepříznivý vývoj byl částečně kompenzován změnou přepočítacího kurzu mezi českou korunou a americkým dolarem,\" uvedl ve zprávě Metalimex.
Hlavní část tržeb Metalimex získal z vývozních operací, z prodeje zboží z dovozu a z obchodů realizovaných mimo území Česko. Připadlo na ně 63 procent loňského obratu společnosti. Tržby z prodeje zboží na tuzemském trhu tvořily zbývajících 37 procent.
Metalimex byl dříve součástí těžební skupiny OKD, v roce 2006 ho ale koupil podnikatel Petr Otava, bývalý spolumajitel OKD a otec současného šéfa Metalimexu. V roce 2013 Otava starší koupil také ostravské koksovny OKK, které odebírají část koksovatelného uhlí právě z OKD. Do skupiny MTX CZ, která je mateřskou společností Metalimexu, patří mimo jiné také půlka firmy Coal Mill a přední domácí výrobce měděných a mosazných polotovarů Měď Povrly.
Po loňské smrti Otavy začal být v otázce OKD aktivní také jeho syn. Otava mladší spolu s dalšími podnikateli Petrem Pauknerem a Martinem Ulčákem na jaře nabídli vládě, že budou OKD, která se dostala do existenčních problémů, provozovat. Svou investici ale podmiňovali insolvencí firmy. Server Forbes toto úterý napsal, že Otava s Pauknerem nabídli insolvenčnímu správci OKD Lee Loudovi, že by pro těžební společnost OKD, jež je v úpadku, mohli zajistit takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun.
Při komoditním financování by podle serveru Otava s Pauknerem převzali a financovali nejdůležitější obchodní vstupy a výstupy firmy OKD, tedy hlavně prodej jejího uhlí a naopak nákup materiálů, náhradních dílů a některých služeb nutných pro těžbu. OKD by se tím natáhly splatnosti na běžnou úroveň, v současnosti totiž musí mnoha dodavatelům platit předem. Paukner dnes ČTK řekl, že s Otavou očekávají, že je bude Louda v nejbližším období kontaktovat. Věřitelé dnes rozhodli, že OKD půjde do reorganizace.