\"Výchozí úroveň zadlužení byla velmi nízká, takže procentuální nárůst se jeví vysoký. V objemovém pohledu je ale zřetelné, že růst hodnoty majetku nebyl tažen zadlužením,\" uvedla analytička asociace Eva Zamrazilová. Nový majetek byl jen z menší části pořizován na dluh. Čisté jmění českých domácností, vyjádřené jako rozdíl aktiv a závazků, stouplo za dvacet let o 6,4 bilionu Kč, tedy téměř na trojnásobek.
Majetek drží domácnosti ve třech hlavních formách, a to v nemovitostech určených k bydlení, bankovních vkladech a takzvaných přírodních zdrojích, jako je orná půda, jiné pozemky a lesy. Majetek v podobě nemovitostí na bydlení dosáhl 4,2 bilionu Kč, což je 2,7krát více než před dvaceti lety. Vklady a peněžní hotovost vzrostly za dvě dekády o sedminásobek na 2,6 bilionu Kč. V přírodních zdrojích měly domácnosti majetek v hodnotě 1,3 bilionu Kč, dvojnásobně více než v roce 1995.
V hotovosti a na vkladech tak drží domácnosti pětinu svého majetku. Z dalších finančních produktů následují akcie s desetiprocentním podílem, podílové listy (tři procenta) a nároky z penzijního pojištění (3,1 procenta) a životního pojištění (2,4 procenta). Stroje, jimž dominují automobily, mají pouze dvouprocentní podíl.
Oblibu nemovitostí pro bydlení podporuje podle Zamrazilové několik faktorů. Jasné je historické nastavení populace, která tíhne k vlastní střeše nad hlavou. To zřejmě ještě zesílily často problémové vztahy mezi nájemci a vlastníky po privatizaci bytového fondu. Zájem o veškeré nemovitosti je tažen rovněž jejich relativní bezpečností jakožto dlouhodobé investice, uvedla Zamrazilová.
Bezpečnost a relativní výhodnost je podle ní z pohledu domácích investorů umocněna dlouhým obdobím nízkého zhodnocování peněz na bankovních vkladech. V posledním desetiletí se oblíbenou investicí stávají i přírodní zdroje, které jsou bezpečnou a dlouhodobě výhodnou investice. Zejména u půdy je podle analytičky další prostor ke zhodnocení daný rozdílnými cenami v ČR a na západ od českých hranic. \"Můžeme se tedy onálepkovat jako národ, který je šetrný, snaží se akumulovat majetek a v investicích je opatrný a konzervativní,\" uzavřela Zamrazilová.
fd ktp