Alespoň tu "maduritu"!

10.05.2005 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Rok se s rokem sešel a už je tady zase máj - maturit čas. Společnost se rozdělí na ty šťastné, kteří už to mají za sebou a ty druhé, které tzv. zkouška dospělosti teprve čeká.

Rok se s rokem sešel a už je tady zase máj - maturit čas. Společnost se rozdělí na ty šťastné, kteří už to mají za sebou a ty druhé, které tzv. zkouška dospělosti teprve čeká.

Celoroční studijní úsilí se dostává do své vrcholné fáze, poslední zvonění už odeznělo a peníze při něm vybrané jsou dávno ve víno, pivo a limo proměněné. Dokonce už i svatý týden je pro některé minulostí. Hlavní aktéři vytahují ze skříní tátův oblek nebo mámin kostým, leští boty a jediné co mají v hlavě je, aby TO už měli konečně za sebou.

Jsou kantoři, kteří do poslední chvíle studenty důkladně "masírují", občas také pouští blesky a říkají něco o pláči a skřípění zubů, že jestli před komisí předvedete to, co při poslední písemce, rozhodně vám TO nedají. Ale nebojte, ve většině případů to nakonec dopadne tak, že vám pak při samotné maturitě ze všech sil pomáhají a snaží se vás nepotopit. Ano, jsou i tmavé výjimky, ale zkušenosti drtivé většiny těch, kteří se už pyšní maturitním vysvědčením, hovoří jasně. Přeci jenom, ani oni nemohou být zcela klidní - maturanti jsou vizitkou jejich často několikaleté práce.



Někteří učitelé se také snaží maturanty donutit k co nejusilovnější práci a dokonce hrozí tím, že přijde-li studentka nebo student k maturitě opálený jako od moře, rozhodně mu to pak osladí, resp. opepří. Ale z vlastní zkušenosti mohu učení spojené s chytáním bronzu jen a jen doporučit! Proč sedět ve tmavé a nevětrané místnosti někde doma, když můžeme se stejně "postiženými" kamarády odjet na venkov, do nějakého romanticky polorozbořeného stavení. Dopoledne a odpoledne si na sluníčku do hlavy soukat či nahlas opakovat (to je individuální) všechny ty věci, které po nás budou za týden chtít. Večer si pak na zahradě opéct kuřátko a později se projít po okolí. Tyto příjemné věci a příprava na maturitu se opravdu nevylučují. Naopak, vypjatému svatému týdnu dodávají na půvabu. A vezme-li se to do důsledků, opálený maturant je lepší než bledý maturant - minimálně mu ta bílá košile sluší více.

V našich luzích a hájích bývá obvyklé, že se maturanti první den toho svého týdne sejdou ve třídě, jejíž nová vizáž rozhodně nevěstí nic příjemného. Lavice, ve kterých ještě donedávna sedávali, jsou ten den poskládány do podoby jednoho velkého stolu a přikryty například tmavě zeleným ubrusem (přátelské logo, tak jak ho známe z občerstvovacích zařízení na něm bohužel chybí). Při slavnostní ceremonii se představí maturanti předsedovi maturitní komise a naopak, předá se efektní pugét - to, aby se neřeklo, a pak už jdou na řadu první odvážlivci. Zkušební schéma se už, pokud je mi známo, řadu let nemění. Dopoledne čtyři maturanti, kteří zkoušku skládají z podobných kombinací, následuje vyhlášení výsledků, odpoledne totéž a hurá do první hospody zapít tu šťastně zvládnutou maturitní zkoušku!. A opět z vlastní zkušenosti mohu doporučit spojit zkoušku dospělosti s oslavou osmnáctin (i když to těžko může někdo ovlivnit). Minimálně jsou pak na vás zkoušející o chlup hodnější - přece by vám nezkazili narozeniny.

Ti, kteří mají maturitu ještě před sebou, většinou nechtějí věřit, že ta zkouška opravdu není tak dramatická, jak si představují. Pravda, bez ní by to bylo o mnoho složitější, ale na druhou stranu, září to jistí... Celý kolotoč, který představuje čtvrthodinu na potítku, další čtvrthodinu u zkoušky a půl hodina na zotavení, opravdu uběhne tak rychle, že si toho "téměř" nevšimnete. A těch 15 minut na přeříkání odpovědi je opravdu tuze málo. Ale známe to všichni "sytý hladovému nevěří", i když v tomto případě by to možná mohlo být naopak.

A když už třída odmaturuje, to teprve přijdou ty správné oslavy! Ale málo na plat, maturitou to nekončí. Sotva jsme se vyrovnali s právě prožitým stresem, už jsou tu přijímačky na vysoké školy a to teprve začíná ten lítý boj. To už je však jiná kapitola... Takže hodně štěstí u zkoušky z dospělosti! Hlavně buďte v pohodě, vždyť při těch dalších zkouškách na ni budete většinou vzpomínat jen v dobrém! A jedna malá rada na závěr. Je téměř vědecky dokázáno, že máte-li z jednoho předmětu 25 otázek, ale z různých důvodů se připravíte jen na 24 z nich, tu 25. si zhruba s 99 % pravděpodobností vytáhnete.




Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Eva Vojtíšková