Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,32 procenta a uzavřel na 18.635,05 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,28 procenta na 2190,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,56 procenta na 5262,02 bodu. Všechny tři indexy tak zakončily obchodování na nových rekordech, napsala agentura Reuters.
Cena akcií ropného gigantu Chevron stoupla o 0,6 procenta. Světové ceny ropy se vyšplhaly na pětitýdenní maxima kvůli spekulacím o možných krocích těžařských zemí k omezení nadbytečných dodávek.
Podle analytiků by se motorem dalšího růstu akciového trhu mohly stát příznivé firemní výsledky. Analytik Jeffrey Saut ze společnosti Raymond James Financial řekl agentuře Reuters, že firemní zisky by se letos i během několika příštích let měly zlepšovat.
Na devizovém trhu dolar mírně klesl vůči ostatním předním měnám. Slabé údaje o ekonomice Spojených států totiž snížily pravděpodobnost, že Fed ještě v letošním roce přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky by posílily atraktivitu americké měny.
V závěru obchodování v New Yorku vykazoval dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pokles o 0,1 procenta na 95,61 bodu. Euro si vůči dolaru připisovalo 0,2 procenta na 1,1185 USD.
Páteční údaje o vývoji maloobchodních tržeb i výrobních cen v USA zaostaly za očekáváním analytiků. \"Účastníci trhu nyní počítají s méně než padesátiprocentní pravděpodobností prosincového zvýšení sazeb. Dolar zůstane pod tlakem, dokud se tato pravděpodobnost výrazněji nezvýší,\" řekl agentuře Reuters analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.
Loni v prosinci přikročil Fed k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a také nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.