K zavedení nového systému tarifů Vitásková uvedla také další dvě podmínky. Nezaváděla by ho předtím, než s ním budou zkušenosti z dvou třetin zemí EU a než budou v Česku zavedeny takzvané chytré sítě, které umožňují optimalizovat využívání energie.
Původně navržená tarifní struktura zohledňovala velikost jističe. ERÚ ale už v dubnu navrhl, aby se plánované nové tarify podle velikosti jističe nepočítaly, protože by to přeneslo náklady zejména na malé odběratele. \"Pokud by nová tarifní struktura byla zavedena bez dalších úprav, došlo by k podstatné redistribuci nákladů směrem k běžným domácnostem, hrozila by energetická chudoba,\" uvedla dnes Vitásková, která bude letos na podzim v Ostravě kandidovat do Senátu jako nestraník za hnutí Úsvit - Národní koalice.
Vitásková se dnes k tarifům vyjádřila poté, co jejich plánované změny ERÚ prezentoval lidem na 32 besedách a shromáždil k chystanému systému víc než 16.000 podnětů. Původní návrh tarifních změn navázaný na velikost jističe, který předložil ERÚ, odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo průmyslu a obchodu už dříve uvedlo, že s novou podobou tarifů není důvod spěchat a měla by být sociálně únosná.
Plánované změny tarifní struktury se týkají výhradně tzv. regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv.