Chovanec zároveň na počátku srpna uvedl, že k dalšímu rozšiřování pravomocí celníků se povede velmi detailní debata a celníci budou muset dokázat, že jsou kapacitně schopni tuto problematiku řešit. Babiš následně uvedl, že není důvod být proti vzniku finanční policie, pokud zlepší boj s ekonomickou kriminalitou.
Celníci nyní kauzy prověřují a poté je předávají policejnímu vyšetřovateli, který se s věcí začne seznamovat ve fázi sdělení obvinění. Podle šéfa Celní správy Milana Poulíčka by změna významně zjednodušila a urychlila příslušná trestní řízení.
Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce sami prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.
Celníkům se od konce července, kdy nabyl účinnosti tzv. celní balíček, rozšířily kompetence ohledně prověřování trestních oznámení u DPH. Dosud mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží, nově mohou řešit celý tuzemský trh. Budou se tak zabývat oznámeními od finanční správy i od veřejnosti.
Celníci stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.