ČR se podle Kubiše dostala ve výnosech obilí na úroveň západních států. Nejvyšší letos byly v Královéhradeckém, Zlínském a Olomouckém kraji, kde přesáhly sedm tun na hektar. Naopak nejnižší výnosy jsou v Karlovarském kraji, kde činily zhruba 5,6 tuny na hektar.
Podle Kubiše se daří zvyšovat i úrodnost řepky. V Evropské unii jsou podle Kubiše před ČR jenom Němci, kteří mají průměrný výnos 3,8 tuny na hektar oproti českým 3,57 tuny na hektar. V absolutních číslech, která hovoří o velikosti úrody, však podle něj nejsou úspěchy tolik vidět, protože se zmenšila výměra, na které čeští zemědělci hospodaří. Podle Kubiše tak není pravda, že by zemědělci plenili přírodu a ničili půdu. Připomenul, že řepka je protierozní rostlina, která stav krajiny zlepšuje.
Úrodnost podle Kubiše zvyšují technologie a šlechtění. \"Podniky, které to neuměly, zkrachovaly. Dopředu nás táhne šlechtění, mechanizace, ale i prostředky na ochranu rostlin. Je to i tím, že se o tu půdu staráme,\" dodal agrárník.
Žně v Česku již prakticky skončily. O dobrých výnosech hovoří Agrární komora i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Problémem je však kvalita obilí, kterou zhoršily deště. \"Mnoho porostů už bylo ke konci žní naklíčených. Bude tak asi i vyšší množství mykotoxinů, vyšší pravděpodobnost zaplísnění,\" řekl dříve o krmném obilí ministr.