MF zveřejnilo metodické pokyny k evidenci tržeb

01.09.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. září (ČTK) - Ministerstvo financí na internetu zveřejnilo metodické pokyny pro podnikatele, kterých se bude týkat evidence tržeb. Materiál například upřesňuje, které transakce budou podléhat evidenci tržeb, postupy k získání autentizačních údajů či možné sankce.

EET bude v první fázi spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí až od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích.

\"Metodická příručka, kterou vydala Finanční správa, přichází z našeho pohledu doslova na poslední chvíli. Dokument tohoto typu měl být k dispozici již minimálně půl roku, aby se stačily odladit další \"novinky\", které z něj plynou,\" řekl ČTK zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec.

Nepříjemným překvapením pro něj jako výrobce pokladních systémů je například dělení hostinské činnosti na stravovací služby a dodání zboží. To se týká například pizerií, kde si host jednu pizzu sní na místě v restauraci a druhou si vezme s sebou domů. \"Vzhledem k novým okolnostem s rozdělením hostinské činnosti na stravovací služby a dodání zboží by od státu bylo nejrozumnější, kdyby postupné zavádění v jednotlivých fází úplně zrušil a zavedl společný termín pro všechny bez výjimek,\" dodal Švec.

Ministerstvo v materiálu například uvádí, že evidovanou tržbou budou platby elektronickou peněženkou, čipovou kartou, kupóny nebo voucherem. V případě koupě dárkového poukazu na konkrétní službu půjde o evidovanou tržbu pouze v okamžiku koupě takového poukazu. V případě koupě dárkového poukazu na předem neurčené služby bude evidenci podléhat koupě poukazu i následný nákup zboží nebo služeb. Naopak evidenci tržeb nebude podléhat složení kauce například za sportovní vybavení nebo slevy ve formě poukázky.

Tržby z doplňkové činnosti bude moci podnikatel evidovat až společně s příjmy z hlavní činnosti. Půjde například o kadeřnice, které jako doplněk prodávají šampony. Spropitné, které je příjmem zaměstnance, nepodléhá EET, eviduje se jen spropitné, které náleží provozovateli hostinského zařízení. Neziskové organizace jsou z EET zcela vyloučeny, stejně jako například školní jídelny, které jsou provozovány příspěvkovou organizací.

Materiál také uvádí, že se spuštěním účtenkové loterie MF počítá v první polovině roku 2017, a to s ohledem na postupné zapojování podnikatelských subjektů do evidence tržeb.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK