Pokles objemu obchodování souvisí se zpřísňováním regulace bankovního obchodování a se skandálem kolem manipulace s referenčními úrokovými sazbami, který stál velké banky na pokutách miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters. Globální devizový trh je však nadále bezkonkurenčně největší ze všech finančních trhů.
Objem obchodů snížil 15procentní propad u promptních devizových transakcí, jejichž denní průměr klesl proti roku 2013 o 300 miliard na 1,7 bilionu dolarů. Objem devizových swapů naproti tomu o šest procent vzrostl a činil 2,4 bilionu USD.
BIS ale poznamenala, že celkový obrat trhu zkreslila před třemi roky zvýšená aktivita obchodování s japonským jenem v reakci na kroky japonské centrální banky. Po odečtení vlivu kurzových změn byl objem obchodů ve skutečnosti vyšší o čtyři procenta. \"Nejnovější vývoj nicméně kontrastuje s výrazným růstem obratu, který naše tříleté zprávy zaznamenávaly od roku 2001,\" dodala BIS.
Pozici dominantní světové měny si v posledním tříletém období posílil americký dolar. Figuroval v 88 procentech všech transakcí ve srovnáni s 87 procenty před třemi lety.
Role eura v globálním devizovém obchodování naproti tomu dál klesala, což je trend patrný od vypuknutí dluhové krize eurozóny v roce 2010. Podíl eura na obratu trhu klesl na 31 procent z 33 procent v roce 2013 a 39 procent v roce 2009. Klesly rovněž podíly japonského jenu, švýcarského franku a australského dolaru.
Výrazný nárůst naopak zaznamenal čínský jüan, který vytlačil mexické peso z pozice nejobchodovanější měny rozvíjejícího se světa. Podíl jüanu v globálním obchodování vzrostl na čtyři procenta, což je dvojnásobek roku 2013. Podíl měn rozvíjejících se zemí vzrostl na 21,2 procenta z předchozích 18,8 procenta.
Světové devizové obchodování se ještě více soustředilo do pěti center - Londýna, New Yorku, Tokia, Hongkongu a Singapuru - jejichž úhrnný podíl vzrostl ze 75 na 77 procent. Podíl Londýna ve sledovaném období klesl o čtyři procentní body na 37 procent, podíl asijských center naproti tomu vystoupil z 15 na 21 procent. Podíl New Yorku zůstal na 19 procentech.