Juncker vybídl Peking, aby zavedl monitorovací mechanismus nadprodukce, která je podle obchodních partnerů Číny příčinou nízkých cen a ztráty pracovních míst v jejich ocelářských odvětvích.
Evropští oceláři viní Čínu z prodeje za dumpingové ceny, což ovšem Peking odmítá. Washington už na čínskou ocel uvalil dovozní clo ve výši až 500 procent, aby nízkou cenu vyvážil.
Čína je největším světovým producentem oceli a slíbila, že do roku 2020 sníží celkovou kapacitu v ocelářství o 100 až 150 milionů tun. Tento slib v sobotu zopakoval čínský prezident Si Ťin-pching. Podle dříve zveřejněných vládních čísel činí celková roční kapacita čínského ocelářského průmyslu 1,13 miliardy tun. Loňská produkce přitom dosáhla 804 milionů tun. Do zahraničí Číňané podle starších dat loni vyvezli rekordních 112 milionů tun, což odpovídá produkci celé Severní Ameriky.
Dvoudenní summit G20 se koná od dneška v Chang-čou jihozápadně od Šanghaje. Čína doufá, že jí postavení hostitele summitu vynese větší vliv na globální ekonomiku.