Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27.297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta. Výše průměrné mzdy za druhé čtvrtletí je tak podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové v historii domácí ekonomiky druhá nejvyšší.
\"Příčina růstu mezd je zřejmá, poptávka po práci stoupá rychleji než nabídka volných pracovních sil. V řadě profesí je nedostatek pracovních sil s patřičnou kvalifikací,\" uvedl například hlavní ekonom Deloitte David Marek.
I podle Steckerové se na trhu práce již v některých oborech začíná projevovat nedostatek kvalifikované pracovní síly. \"Firmy se tak musí předhánět se svými nabídkami, aby vhodné kandidáty přilákaly. To tlačí mzdy postupně nahoru, přičemž stejný trend by měl pokračovat i ve zbytku letošního roku,\" uvedla.
I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by měl růst mezd vzhledem k poklesu nezaměstnanosti dále pokračovat. \"Za celý letošní rok očekáváme růst mezd mírně nad čtyřmi procenty a v příštím roce by mohl překonat hodnotu pěti procent. Z důvodu vyšší očekávané inflace v příštím roce však bude reálný růst mezd oproti letošnímu roku slabší,\" uvedl.
Analytik ČSOB Petr Dufek pak upozornil, že se ještě rychleji než průměrná mzda zvyšuje medián. \"Znamená to, že růst mezd je více rozložený a dotýká se tak i lidí s nižšími příjmy,\" uvedl.
V mezinárodním srovnání pak dnešní čísla podle Dufka situaci příliš nemění. \"Slovensko sice průměrné mzdy za druhé čtvrtletí ještě nemá, ale i tak ČR vychází s 994 eury lépe. Naproti tomu ve srovnání s Německem zůstávají mzdy pod méně než 30procentní úrovní,\" uvedl Dufek.
Mírné zpomalení meziročního přírůstku mezd proti prvnímu čtvrtletí je podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška dáno výhradně vyšší loňskou základnou. \"Pro zbylá dvě čtvrtletí letošního roku předpokládáme, že se ve větší míře začne promítat do mezd nedostatek pracovních sil, což zvedne meziroční dynamiku opět nad čtyřprocentní hranicí,\" uvedl.
Rizikem, a to zejména pro rok 2017, je finanční vyčerpání některých podniků a jejich následný útlum. Tato situace může zejména hrozit v odvětví stravování a ubytování v případě, že vláda přežene své ambice při zvyšování minimální mzdy, dodal Sobíšek.