Analytici: Za propadem průmyslu stály hlavně celozávodní dovolené

06.09.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. září (ČTK) - Červencový propad českého průmyslu způsobil zejména jednorázový efekt celozávodních dovolených, které byly letos v tomto měsíci častěji než dříve, shodli se analytici oslovení ČTK. V srpnu se podle nich průmysl vrátí k růstu. Dnešní data tak nedávají o ekonomice přesný obrázek.

Průmyslová výroba v červenci meziročně klesla o 14,1 procenta, zatímco v červnu vzrostla o čtyři procenta a v květnu o více než devět procent. Červencový výsledek je tak nejhorší za posledních sedm let. Výsledky byly podle Českého statistického úřadu významně ovlivněny také tím, že letošní červenec měl ve srovnání s loňským o tři pracovní dny méně.

Trh čekal pokles o 5,7 procenta, proto je propad podle analytiků nepříjemnou zprávu. \"Na první pohled skoro tragický výsledek jde ale na vrub automobilovému průmyslu, a tak zdůvodnění rozsáhlého propadu můžeme najít v něčem tak prostém, jako jsou dovolené,\" komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek. Kalendářní nastavení přímo vybízelo k výběru dovolených a některé významné podniky měly celozávodní dovolenou, doplnil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Meziroční pokles po standardním očištění o vliv chybějících tří pracovních dnů činí 7,6 procenta

Vývoj červencových statistik je podle Brožky natolik zkreslený, že má smysl jej sledovat opravdu jen orientačně a z výsledku není dobré dělat silné závěry. Není v moci statistiků plně odfiltrovat všechny jevy, které do něj vstupují. \"Prozatím neexistuje silný důvod nevěřit, že český průmysl bude v dalších měsících pokračovat v trendovém růstu. Česká koruna by proto neměla na výsledek výrazně reagovat, ačkoliv psychologicky výsledek může zapůsobit negativně,\" uvedl Brožka.

Také Dufek předpokládá, že se průmysl zase v dalších měsících vrátí do černých čísel. Po silnějším srpnu se podle něj nejspíše stabilizuje růst průmyslu jako nejsilnějšího odvětví české ekonomiky. Jeho růst bude nejspíše slabší než třeba v loňském roce, ale i tak si zachová roli motoru české ekonomiky a současně i silného tvůrce nových pracovních míst. Za celý letošní rok by se růst tohoto odvětví mohl pohybovat okolo tří procent, odhadl.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč připomněl, že průzkumy PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu za letošní červenec a srpen naznačují výrazné zpomalení tempa růstu aktivity. \"Osobně sleduji statisticky z tuzemského průmyslu s velkým zájmem, nicméně propad výroby, objednávek či exportů, tak jak jej reportují data za červenec, jdou mimo rámec reálného obrázku zrcadlícího situaci v české ekonomice. Předpokládám, že ani finanční trhy, ani Česká národní banka nebudou dnes zveřejněná čísla vnímat jako nějaké závažné poselství o stavu českého průmyslu,\" podotkl analytik.

fd rot

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK