Červencový výsledek průmyslu je nejhorší za posledních sedm let a stavebnictví v červenci klesalo nejrychleji od března 2013. Výsledky průmyslu a zahraničního obchodu ale byly podle ČSÚ významně ovlivněny tím, že letošní červenec měl ve srovnání s loňským o tři pracovní dny méně. Navíc řada významných průmyslových podniků, včetně automobilových výrobců, měla celozávodní dovolenou v červenci, zatímco loni v srpnu. V případě stavebnictví je za propadem především útlum čerpání peněz z EU. V dalších měsících by se export i průmyslová výroba měly podle analytiků vrátit k růstu.
\"Na první pohled skoro tragický výsledek jde ale na vrub automobilovému průmyslu, a tak zdůvodnění rozsáhlého propadu můžeme najít v něčem tak prostém, jako jsou dovolené,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vývoj červencových statistik je podle investičního stratéga Raiffeisenbank Michala Brožky natolik zkreslený, že má smysl jej sledovat jen orientačně a z výsledku není dobré dělat silné závěry.
V případě stavebnictví ale upozornil hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda, že za poklesem je útlum čerpání peněz z EU, ale i dopady unijní regulace v podobě posuzování dopadů staveb na životního prostředí (EIA), které zpomaluje řadu stavebních projektů. \"Stavebnictví tak zůstává jediným klíčovým nemocným mužem české ekonomiky,\" uvedl.