\"Důležité je připomenout si význam reálné mzdy, tedy skutečnou koupěschopnost zaměstnanců,\" uvedl předseda konfederace Josef Středula. Objem věcí a služeb, které si lidé mohou za mzdu koupit, má podle něj značný vliv na růst hrubého domácího produktu (HDP), tedy na výkonnost ekonomiky. \"Spotřeba domácností představuje více než polovinu HDP a má-li (HDP) růst, pak si lze sotva představit, že by se zvyšoval jen růstem investic a exportu,\" dodal.
ČMKOS považuje růst mezd za klíčový nejen kvůli zaostávání tuzemských příjmů za ostatními zeměmi Evropské unie, ale i proto, že zaměstnanci se musejí více podílet na výsledcích růstu české ekonomiky. Proto odbory budou usilovat o pokračující růst mezd v nadcházející fázi kolektivního vyjednávání.
Za pravicových vlád v letech 2008 až 2013 podle Středuly reálná mzda vzrostla jen o 2,9 procenta. V letech 2014 a 2015 pak stoupla zhruba o pět procent a letos odboráři odhadují růst o dalších 3,5 až čtyři procenta.
Průměrná mzda v Česku stoupla podle Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně o 3,9 procenta, na 27.297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta, nejvýrazněji za posledních devět let. Stále ale platí, že většina lidí na průměr nedosáhne. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, ve druhém čtvrtletí činil 23.047 korun, což je meziročně o 4,5 procenta více. Medián představuje číslo, kdy přesně polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina nižší.
Minimální mzda se od ledna zvýší na 11.000 korun. Tarifní platy učitelů se už od letošního září zvyšují o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta, státním zaměstnancům se zvýší o pět procent od letošního listopadu, ve zdravotnictví budou vyšší o deset procent od příštího roku.
ČMKOS je největší odborová centrála, která sdružuje 29 profesních odborových svazů s 300.000 členy. V ČR platí, že to, co dohodnou odbory v kolektivní smlouvě, se vztahuje na všechny zaměstnance.