Sedmimilionová hranice by byla podle senátorů hlavně z ČSSD příliš vysoká, jak dnes zopakoval před poslanci senátor Jan Hajda (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ji zdůvodňoval koaličním kompromisem, se snížením ale souhlasil. \"Jde o parametrickou změnu,\" uvedl dnes ministr. Hranice bude podle něho dostatečně vysoká na to, aby nový nástroj nebyl používán zbytečně.
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) poukazoval na to, že pětimilionovou hranici navrhoval už v dolní komoře, koalice to ale tehdy odmítla. Ondráček ocenil, že koaliční poslanci \"myšlenkově dospěli\". Naopak Martin Plíšek z TOP 09 řekl, že spekulanti a podvodníci měli čas se na zákon připravit, nebude podle něho účinný. Norma podle něho povede jen k udávání a bonzování.
Pro senátní verzi předlohy hlasovalo 115 ze 143 přítomných poslanců. Proti jich bylo 27.
Nová pravomoc finanční správy má podle vlády pomoci odhalovat nepřiznané nebo zatajené příjmy poplatníků a následně je zdanit. Finanční správa bude moci podle předlohy nově prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. V případě, že by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, byla by mu daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat.
Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku bude hrozit podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Bude možný i peněžitý trest.
Norma by měla být účinná od druhého kalendářního měsíce potom, co vyjde ve sbírce zákonů. Neznamená zavedení plošných majetkových přiznání.