Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,25 procenta a uzavřel na hodnotě 18.538,12 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,30 procenta na 2186,48 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,50 procenta na 5275,91 bodu.
Institut řízení dodávek (ISM) dnes uvedl, že aktivita v americkém sektoru služeb v srpnu rostla nejpomalejším tempem za více než šest let. Index aktivity klesl na 51,4 bodu z červencových 55,5 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali mnohem mírnější pokles, a to na 55 bodů. Index se nicméně udržel nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
\"Údaje nepodporují zvýšení úrokových sazeb, takže dnes vidíme mírný pohyb trhu směrem vzhůru,\" poznamenal analytik Bucky Hellwig ze společnosti BB&T Wealth Management. Nižší úrokové sazby obvykle tlačí akciový trh vzhůru, protože zajišťují firmám levnější půjčky a zároveň zvyšují atraktivitu akcií ve srovnání s jinými investicemi, například s dluhopisy.
Akcie výrobce nákladních automobilů Navistar prudce posílily v reakci na dohodu o partnerství s německou automobilkou Volkswagen. Ta v rámci dohody koupí za 256 milionů dolarů (6,1 miliardy Kč) v Navistaru podíl 16,6 procenta. Vzhůru zamířily rovněž akcie provozovatele ropovodů a plynovodů Spectra Energy, kterého za zhruba 28 miliard dolarů převezme kanadský konkurent Enbridge.
Na devizovém trhu klesal dolar, jehož atraktivitu snížily právě vyhlídky na pozdější růst úroků. Euro se k dolaru vyšplhalo až na 1,1255 USD, nejvyšší úroveň od 26. srpna. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru nárůst o 0,9 procenta a pohybovala se kolem 1,1250 USD.
Analytik John Doyle ze společnosti Tempus uvedl, že dnešní údaje o sektoru služeb spolu s nečekaně slabou zprávou o situaci na trhu práce z minulého týdne snižují pravděpodobnost zářijového zvýšení úrokových sazeb v USA. \"To s sebou přináší o něco slabší dolar,\" řekl.