ČMKOS chce zrušit neproplácení nemocenské v prvních třech dnech

07.09.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. září (ČTK) - Odboráři trvají na zrušení tzv. karenční doby, tedy neproplácení nemocenské zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. Zaměstnanci by podle nich tak měli dostávat opět 60 procent platu od prvního dne nemoci. Nyní nemoci přecházejí a poškozují tak dlouhodobě své zdraví. Na dnešním manifestačním mítinku to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Sněmovna však dnes novelu zákoníku práce poslanců opoziční KSČM, podle které měli zaměstnanci dostávat náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci, těsně zamítla.

Odbory zároveň požadují, aby nárok na pětitýdenní dovolenou měli i zaměstnanci soukromého sektoru. Požadují spojit pružnost forem práce a pracovní doby s náležitou ochranou či spolurozhodování odborů o agenturním zaměstnávání. \"Mzdový dumping a zneužívání agenturních zaměstnanců jsou nepřijatelné,\" dodal Středula. Vyslovil se také pro potírání nelegální, tedy nehlášené práce, a takzvaného švarcsystému, tedy zaměstnávání na živnostenský list.

Od roku 2018 by měla začít platit pravidla výpočtu délky dovolené nově na základě týdenní pracovní doby. Další novinky v pracovněprávních vztazích navržené novelou zákoníku práce by měly vejít v platnost už v dubnu příštího roku, například pravidla pro práci z domu. Novela vyvolala střet mezi odbory a zaměstnavateli kvůli požadavku uzákonění pětitýdenní dovolené či zrušení neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Nakonec dostanou zákonodárci normu bez kontroverzních návrhů.

Na počátku června se totiž zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů shodli na tom, že nebudou prosazovat své návrhy na úkor ostatních sociálních partnerů. Česko má nový zákoník práce od ledna 2007. Od té doby se pracovní kodex novelizoval už téměř čtyřicetkrát.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK