Nezaměstnanost v srpnu klesla na 5,3 pct., volných míst opět víc

08.09.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. září (ČTK) - Nezaměstnanost v Česku v srpnu po červencovém růstu na 5,4 procenta klesla na 5,3 procenta. Uchazečů o zaměstnání bylo ke konci měsíce 388.474, což je nejméně za srpen od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Volných míst je přes 139.000, nejvíce za posledních osm let. Loni činil podíl nezaměstnaných v srpnu 6,2 procenta.

Nezaměstnanost letos od února klesala, až v červenci se pokles přerušil. Většina analytiků oslovených ČTK odhadovala, že v srpnu zůstane podíl nezaměstnaných stejný jako v předchozím měsíci, někteří nevylučovali pokles na 5,3 procenta.

\"Navzdory snížené aktivitě na trhu práce během prázdnin nadále rostl počet volných pracovních míst, a to i v regionech, kde je nezaměstnanost nejvyšší. Například Ústecký kraj hlásí historické maximum od roku 2001 - 8092 volných pozic,\" uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Podle Úřadu práce ČR jsou stále v plném proudu sezonní práce, které vývoj na trhu ovlivňují. S jejich ukončováním a příchodem absolventů ze škol bude v následujících měsících nezaměstnanost stagnovat, nebo mírně stoupat, uvedl úřad.

Dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v republice má Ústecký kraj, a výjimkou nebyl s 8,2 procenta ani srpen. I v Ústeckém kraji ale podíl nezaměstnaných proti červenci klesl. Naopak nejnižší nezaměstnanost zaznamenal Úřad práce opět v Plzeňském kraji, kde činila stejně jako v červenci 3,8 procenta. O druhé místo se dělí s 3,9 procenta Praha, Jihočeský kraj a Královéhradecký kraj.

Z okresů mělo v srpnu nejnižší nezaměstnanost se dvěma procenty Rychnovsko, nejvyšší s 10,8 procenta Mostecko. Poměr uchazečů k volným pracovním místům byl nejnižší také na Rychnovsku, kde na jedno místo připadalo 0,8 uchazeče. Nejvíce lidí na jedno místo bylo na Karvinsku, a to 14,4.

Zaměstnavatelé měli v srpnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, v těžbě a stavebnictví, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, kuchaře, slévače, svářeče, prodavače či obsluhu pojízdných zařízení. Tradičně velká je podle úřadu poptávka po technických profesích napříč všemi obory.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK