Data ukazují, že energetický sektor se více zaměřuje na zdroje šetrné k životnímu prostředí a na zvyšování efektivity. Agentura se však domnívá, že k řešení klimatických problémů je zapotřebí další zvyšování investic do ekologických technologií.
\"Pozorujeme široký posun investic k čistější energii, často v důsledku vládní politiky,\" uvedl generální ředitel IEA Fatih Birol. \"Naše zpráva jasně ukazuje, že tato vládní opatření mohou fungovat a že jsou klíčem k úspěšné energetické transformaci,\" dodal. Zároveň vyzval vlády, aby zvýšily úsilí o zabezpečení dodávek energie a splnění klimatických cílů.
Největším světovým investorem v energetickém sektoru loni zůstala Čína s částkou 315 miliard dolarů. Ve Spojených státech se naopak objem investic propadl o téměř 75 miliard dolarů na zhruba 280 miliard dolarů, mimo jiné v důsledku nižších cen ropy.
Globální investice do výroby energie z obnovitelných zdrojů loni činily 313 miliard dolarů. Na celkových investicích v energetickém sektoru se tak podílely téměř pětinou. Byly také více než dostatečné k pokrytí globálního růstu poptávky po elektřině.
Objem investic do efektivnějšího využívání energie vzrostl o šest procent. Za růstem stála zejména vládní opatření, například přísnější předpisy pro spotřebu motorových vozidel.