O vyjádření soudu EU požádal zemský soud v Mnichově, který se zabývá žalobou společnosti Sony proti německému obchodníkovi, který s cílem přitáhnout klienty nabízí nezabezpečený přístup k wi-fi síti zdarma. V roce 2010 bylo prostřednictvím této sítě veřejnosti protiprávně nabídnuto ke stažení hudební dílo, k němuž má autorská práva Sony. Japonský elektronický a zábavní gigant se domnívá, že za to vedoucí obchodu se světelnou a zvukovou technikou Tobias Mc Fadden nese odpovědnost.
Z rozsudku podle tiskového prohlášení lucemburského soudu vyplývá, že se nositel autorských práv nemůže vůči tomuto poskytovateli volné wi-fi domáhat náhrady škody na základě toho, že tato síť byla použita třetími osobami k porušení jeho práv.
\"Směrnice však nebrání tomu, aby se nositel práv u vnitrostátního soudního nebo správního orgánu domáhal toho, aby bylo takovému poskytovateli nařízeno ukončit veškeré porušování autorských práv, jehož se dopouští jeho zákazníci, nebo takovému porušení předcházet,\" stojí v prohlášení.
Mnichovský soud musí kauzu se Sony rozhodnout v souladu s rozhodnutím Soudního dvora. Toto rozhodnutí je podle tiskového prohlášení stejně tak závazné pro ostatní vnitrostátní soudy, které v zemích EU případně budou projednávat podobný problém.
Vyžádání podobných vyjádření Soudního dvora EU slouží k zajištění jednotného výkladu a provádění unijního práva ve všech členských státech. Soudní dvůr jich ročně dostává přes 400, řízení trvá v průměru 15 měsíců. České soudy od vstupu do unie položily kolem 50 těchto takzvaných předběžných otázek.