Hejtman si vyžádal od vodáren seznam obcí, kam dodávají vodu. Mezi ně patří kromě Brna Adamov, Bílovice nad Svitavou, Česká, Dolní Loučky, Doubravník, Drásov, Hajany, Hrušovany, Kaly, Kuřim, Lelekovice, Letovice, Lomnice-Brusná, Malá Lhota, Malhostovice, Měnín, Modřice, Moravany, Moutnice, Nebovidy, Nesvačilka, Ořechov, Otmarov, Popovice, Rajhrad, Rajhradice, Rebešovice, Rozdrojovice, Skorotice, Sokolnice, Střelice, Šebrov-Kateřina, Šlapanice, Štěpánovice, Telnice, Těšany, Tišnov, Újezd u Tišnova, Vojkovice, Vranov, Žatčany, Želešice a Židlochovice. Kraj bude starosty informovat, aby o situaci uvědomili občany.
Podle Haška však zatím nejsou žádné informace o tom, že by měl někdo vážné zdravotní problémy. \"Nehrozí žádné vážné riziko nebo nebezpečí, ale je na místě opatrnost do doby, než se ukáže, že je situace v pořádku. Trvat to bude několik málo dní,\" řekl Hašek. Analýza dalších odebraných vzorků by měla být známa nejpozději o víkendu. Hejtman dodal, že není ani nutné nasazení záchranného systému jako třeba hasičů, kteří by podle Haška mohli například zásobovat obyvatele náhradní pitnou vodou.
Vodu nelze používat kvůli tomu, že se ve dvou vzorcích v krajském městě odhalil výskyt koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění. Podle vodáren a kanalizací byly zaznamenány jen v nízkém množství.
Brněnské vodárny a kanalizace čtyřikrát zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů, aby se činidlo rychleji rozšířilo. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.
Lenka Horáková dr