V současnosti je platná nulová sazba, od ledna příštího roku ale banky budou mít na základě rozhodnutí ČNB z loňského prosince sazbu 0,5 procenta. ČNB sazbu stanovuje od roku 2014, a to čtyřikrát ročně.
Rezervu by měly banky vytvářet v období nadměrného růstu úvěrů. Naopak v období poklesu ekonomické aktivity doprovázeného zvýšeným finančním napětím a rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být rezerva využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do celé ekonomiky. Vedlejším efektem může být zpomalení růstu úvěrů.
\"Vzhledem k tomu, že od posledního rozhodnutí o nastavení sazby proticyklické rezervy v červnu 2016 nedošlo ve vývoji cyklických rizik ke změně značící výrazný nárůst systémového rizika, ČNB prozatím ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na stávající úrovni 0,5 procenta,\" uvedla centrální banka. V případě pokračování rychlého růstu úvěrů, dalšího uvolňování úvěrových standardů a růstu investičního optimismu bude ČNB připravena sazbu rezervy dále zvyšovat.
Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření v rámci směrnice EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Vedle toho existují kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.