Schneiderman nyní podle zdrojů zkoumá, proč Exxon Mobil na rozdíl od většiny ostatních ropných společností po dvouletém propadu cen ropy neodepsal nic z hodnoty zásob. Ceny ropy za tu dobu klesly zhruba o 60 procent a takřka všechny velké ropné společnosti až na Exxon na to reagovaly výraznými odpisy hodnoty svých zásob. Prokuratura státu New York zprávu nekomentovala.
Firma jakékoli pochybení v účetnictví odmítá. \"Naše údaje jsou v souladu s normami pro účetnictví a finanční zprávy,\" řekl agentuře Reuters mluvčí Exxonu.
\"Nemyslím si, že by z toho něco vzešlo. SEC (Komise pro cenné papíry a burzy) ani auditoři neměli nikdy žádný problém s tím, jak Exxon a Chevron účtují rezervy,\" řekl analytik Brian Youngberg ze společnosti Edward Jones.
Exxon neodepisoval hodnotu rezerv ani při minulých propadech cen a firma to zdůvodňuje \"krajně opatrným\" přístupem k oceňování nových zdrojů. Díky tomu nemusí při pozdějších cenových zvratech dělat odpisy, takže v období poklesu cen mívá systematicky lepší výsledky než konkurenti. Akcie Exxonu od poloviny roku 2014 klesly polovičním tempem proti propadu akcií firem Chevron, Royal Dutch Shell, Total a BP. Tyto firmy za dva roky odepsaly z hodnoty zásob přes 50 miliard dolarů.
Schneidermanův úřad loni zahájil vyšetřování údajného podvodu na investorech, jehož se měl Exxon dopustit tím, že od 70. letech věděl o rizicích změny klimatu a neinformoval o nich. Ke Schneidermanovi se připojila více než desítka dalších státních zástupců z Demokratické strany, kteří se sdružili do aktivistické skupiny nazvané \"Státní zástupci jednotně za čistou energii\".
Několik prokurátorů z této skupiny ale už letos od vyšetřování Exxonu upustilo. Schneiderman minulý měsíc řekl, že otázky minulosti nechá být a nadále se bude zaměřovat na to, jak Exxon oceňuje své rezervy ropy ve světle předpokladu budoucího omezování spotřeby fosilních paliv. Podle WSJ tím přiznal, že celá akce zkrachovala.
Prokurátorskou kampaň proti Exxonu a některým konzervativním výzkumným organizacím kritizovali republikánští zákonodárci, ale i někteří nezávislí komentátoři, včetně Roberta Samuelsona z listu Washington Post nebo Megan MacArdleové z agentury Bloomberg, jako politicky účelovou aktivitu, která ohrožuje ústavní právo na svobodu projevu všech. Skupina republikánských státních zástupců své demokratické kolegy v otevřeném dopise upozornila, že pokud lze stíhat jako podvod podceňování dopadů klimatických změn, pak totéž platí o jejich evidentním přehánění zelenými aktivisty a politiky. Podle nich jde o veřejnou debatu, která se nesmí řešit kriminalizací jedné strany.
Podle komentátora WSJ se objevily zprávy, že snahy některých médií o \"odhalení\" Exxonu financovala a samotné Schneidermanovo vyšetřování podněcovala nadace vlivné rodiny Rockefellerů, která kdysi vydělala jmění na podnikání s ropou a teď se chce od své \"politicky nekorektní\" minulosti distancovat. Nadace letos oznámila, že zastaví investice do fosilních paliv a odprodá i svůj podíl v Exxonu.