\"Problém je udržet v České republice vodu, kdy my, jak víme, jsme střecha Evropy, všechna voda odtud odtéká, žádná nepřitéká. Máme pouze srážkovou vodu. Hlavním úkolem je tady udržet vodu,\" řekl Brabec.
ČR má podle něj problém zejména udržet vodu v lesní a zemědělské půdě, které jsou poškozeny erozí. Poznamenal, že rovněž existují už desítky opatření, které by měly půdě a lepšímu vsakování vody pomoci, například přírodě blízká opatření, zakládání remízků, mokřadů i využívání dešťové vody.
Chystaný akční plán vychází z takzvané Adaptační strategie, kterou vláda loni v říjnu schválila, má zmírnit dopady změny klimatu. Akční plán obsahuje podle Brabce několik stovek úkolů včetně časového harmonogramu.
\"Zamrazí mě, když se dozvím, že státní správa má před sebou 400 úkolů, co dělat se suchem. To je naprosto šílená záležitost. Kolegové ale 400 úkolů rozdali mezi experty, aby vybrali jeden. A ti vybrali péči o půdu. To je to, nač se máme soustředit,\" řekl v televizní diskusi geolog a klimatolog Václav Cílek.
Zemědělská a lesní půda byla podle něj v ČR ničena od konce druhé světové války, což souviselo s jejím přechodem ze soukromého do veřejného vlastnictví.