Podepsání smluv na výstavbu elektrárny Pljevlja II je podle Půlpánové zatím nejvýznamnějším výsledkem mezivládní spolupráce v oblasti energetiky mezi Českou republikou a Černou Horou. \"Projekt navazuje na historicky velmi úspěšné působení českých i slovenských firem v bývalé Jugoslávii,\" uvedl generální ředitel Škoda Praha Peter Bodnár. Významnou součástí projektu je totiž dodávka kotle ze slovenské firmy SES Tlmače.
Výstavba elektrárny, která má Černé Hoře pomoci dlouhodobě zvýšit energetickou soběstačnost, je kontrahována prostřednictvím dvou smluv. Smlouva EWA (Early Works Agreement) řeší projekční a dokumentační přípravu samotné výstavby, smlouva EPC (Engineering, Procurement, Construction) řeší samotnou realizaci výstavby.
Součástí celého projektu je i zajištění jeho financování. \"Jednou z možností je delší dobu projednávaná varianta financování syndikátem bank pod vedením České exportní banky s pojištěním Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP a Exportno-importnej banky Slovenské republiky (EXIMBANKY SR),\" napsal ČEZ v prohlášení.
Škoda Praha je dodavatelem energetických zařízení na klíč. Ve své šedesátileté historii dodala více než 40.000 MW tepelných a jaderných elektráren do celého světa.