Analytici: Případný krach Deutsche Bank by české banky neohrozil

30.09.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. září (ČTK) - Případný krach Deutsche Bank by způsobil finanční krizi, která by postihla řadu evropských finančních institucí. Český bankovní sektor je ale tak stabilní, že by jej tyto problémy neměly ohrozit. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Spojené státy požadují po bance zaplatit 14 miliard dolarů (337 miliard Kč) kvůli nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí. Zaplatit takovou sumu je mimo možnosti banky.

\"Deutsche Bank je v současnosti protistranou takřka každé významnější bance na světě. Její provázanost v rámci finančního systému je enormní,\" řekl ČTK analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Na druhou stranu by však její krach nezpůsobil krizi, která nastala v souvislosti s pádem investiční banky Lehman Brothers v roce 2008, dodal.

Pokud by k pádu Deutsche Bank skutečně došlo a německá vláda by dala od banky ruce pryč, což je vysoce nepravděpodobné, následný otřes finančního systému by v tuzemsku působící banky ustály, míní Kovanda. Finanční krize Česko nezasáhla v roce 2008 a nehrozí mu ani nyní v souvislosti s možným pádem Deutsche Bank, podotkl.

Deutsche Bank je podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky systémově důležitá banka a její osud pochopitelně velmi ovlivňuje celý sektor. \"Na druhou stranu celá situace kolem banky nese známky nepodložené paniky a nemyslím si, že situací kolem banky bude dotčeno podnikání německých bank a pojišťoven na českém trhu,\" upozornil.

Případný krach Deutsche Bank se podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové může přelít do problémů dalších finančních ústavů v Německu. \"Může dojít k runům na banky kvůli hysterii klientů. Mnohem závažnější by ale bylo postižení ostatních finančních ústavů v Německu skrze kapitálové provázanosti. Tyto peněžní domy vlastní cenné papíry Deutsche Bank. Ale hlavně její pád srazí plošně ceny akcií, čímž se zhorší investiční portfolia finančních institucí. A tím se okamžitě zhorší jejich kapitálová přiměřenost,\" vysvětlila.

Riziko pro české banky je i podle ní velmi malé. České finanční ústavy jsou totiž do jisté míry izolované od problémů většiny zemí eurozóny. Jednak díky suverénní měnové politice a zejména kvůli vyšším úrokovým sazbám. To vede k tomu, že banky mají mnohem menší investiční porfolia než v eurozóně. Pád cen cenných papírů je tedy nemůže poškodit tolik. Navíc se v ČR čeká posílení koruny, takže české subjekty neinvestovaly tolik do eurových cenných papírů. A k tomu díky regulaci domácí ústavy nesmí \'dotovat\' zahraniční matky, poznamenala.

Akcie německé banky Deutsche Bank po zahájení dnešního obchodování prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deset eur (270 Kč). Mohou za to zprávy, že některé hedgeové fondy ve Spojených státech omezily své obchody s bankou kvůli hrozbě vysoké pokuty, které banka čelí v USA.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK