Sudé ročníky strojírenských veletrhů jsou tradičně bohatší, protože se v jediném termínu konají rovněž specializované veletrhy IMT, slévárenský Fond-ex, veletrh svařovací techniky Welding, veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex a veletrh technologií pro povrchové úpravy Profintech. Loni veletrh navštívilo 75.239 lidí, zhruba desetina byla ze zahraničí. Letos organizátoři očekávají ještě větší účast. Tradičně největší zájem bývá o kovoobráběcí stroje.
Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše bude letošní strojírenský veletrh nejsilnější od roku 2008. Obor je podle něj na vzestupu i v jiných zemích. Podle něj firmy už tolik nešetří na marketingu. Zmínil, že na veletrhu budou i tradiční vystavovatelé, kteří jsou nyní v problémech, jako Kovosvit nebo Vítkovice.
Partnerskou zemí veletrhu je letos Čína. Do Brna se z této země chystá více než 150 firem, což je rekordní číslo. Zaberou dva pavilony H a A1, což je téměř 3000 metrů čtverečních výstavní plochy. V takovémto rozsahu se čínské firmy doposud účastnily především průmyslového veletrhu v Hannoveru.