Zhruba dvě třetiny z loňského dluhu vlastní věřitelé ze soukromého sektoru. Měnový fond přitom poznamenal, že rapidní nárůst soukromého dluhu často způsobuje finanční krize.
Dluhové profily jednotlivých zemí se liší. MMF ale upozornil, že velikost dluhu by mohla připravit podmínky pro nebývalé soukromé oddlužování, což by mohlo zmařit nynější křehké ekonomické oživení. Vysoký soukromý dluh bývá problémem pro globální oživení a rizikem pro finanční stabilitu, dodal ředitel MMF pro fiskální záležitosti Vítor Gaspar.
Například Spojené státy od finanční krize v letech 2008 a 2009 svůj dluh snížily. Zpráva však upozorňuje na růst soukromého dluhu v Číně a Brazílii, který vyvolává znepokojení. Tento růst částečně podporuje dlouhé období nízkých úrokových sazeb.
Zpráva přichází v době, kdy výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová vyzvala vlády 189 členských zemí fondu, které mají možnost trvale půjčovat a více utrácet, aby tak činily. Podpoří tím podle ní globální růst.
Měnový fond rovněž doporučil, aby v případě velkého oddlužení soukromého sektoru fiskální politika zahrnovala cílené intervence k restrukturalizaci soukromého dluhu nebo zlepšení rozvahy bank, uvedla agentura Reuters. Taková opatření by podle MMF minimalizovala škody na celkovou ekonomiku. Podle Gaspara je dobrým příkladem program restrukturalizace hypoték, který uskutečnily Spojené státy během krize, nebo restrukturalizace automobilového průmyslu, jak ji zorganizovala vláda amerického prezidenta Baracka Obamy.