\"I nadále platí, že lidé mají zájem v podstatě o cokoliv. Asi nepřekvapí, že nejrychleji utrácejí za výrobky pro volný čas, což odpovídá tomu, že se všeobecně zvyšuje životní úroveň,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zbytné věci, na kterých se dříve spíše šetřilo, se tak podle něj dostávají stále více do popředí spotřebitelského zájmu.
Největší nárůst poptávky v obchodech byl po zařízení pro domácnost a rekreačním vybavení. \"Řada domácností v poslední době investuje do bydlení a musí nové bytové jednotky zařizovat. Za druhé letošním trendem bylo trávit dovolené ve větší míře v tuzemsku,\" dodal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
S tím souvisí podle Sobíška také dvojciferný nárůst tržeb restaurací, první od prosince roku 2005. Srpnová čísla maloobchodu nadále potvrzují, že soukromá spotřeba zůstane hlavním tahounem růstu české ekonomiky.
\"Dnešní data potvrzují naši domněnku, že červencové prudké zpomalení růstu maloobchodních tržeb byl jen jednorázový výkyv, který ovlivnila jednak nepříznivá skladba kalendářních dnů, a také čerpání celozávodních dovolených velkých firem,\" řekla Daniela Milučká z Raiffeisenbank.
Statistiku příznivě ovlivnily i kalendářní vlivy. Zatímco letošní červenec měl meziročně o tři pracovní dny méně, letošní srpen měl naopak ve srovnání se srpnem minulého roku o dva pracovní dny navíc, připomněl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Podle Viktora Zeisela z Komerční banky je situace spotřebitelů nadále velmi příznivá. Nezaměstnanost se drží u historicky nejnižších hodnot i růst reálných mezd letos dosahuje maxim od roku 2009. \"Celkový objem platů tak roste a přetavuje se do vyšších maloobchodních tržeb,\" dodal analytik.
Tržby v maloobchodě bez aut v srpnu zrychlily meziroční růst podle dnešních údajů Českého statistického úřadu na osm procent z červencových 1,6 procenta. Po očištění o sezonní vlivy vzrostly srpnové tržby meziročně o 5,6 procenta, ve srovnání s letošním červencem reálně stagnovaly.