Nejvyšší podíl zahájených staveb bytových domů do konce března připadal na Prahu. Ještě v polovině loňského roku to byly zhruba tři čtvrtiny. Od letošního dubna se na první místo dostal Plzeňský kraj, na konci srpna měl podíl 25 procent, Praha 19,8 procenta. Následují Jihomoravský (19,3 procenta) a Středočeský kraj (17,6 procenta).
V Praze se do konce srpna začalo v bytových domech stavět 645 bytů, meziročně o 77,9 procenta méně. \"Hlavním viníkem současného propadu je hlavně nesmyslně složitý proces povolování nových staveb. V Praze se povolování nové bytové výstavby de facto zastavilo,\" uvedl generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Za poslední půlrok se v Praze začalo stavět pouze 163 bytů, průměrně 27 za měsíc. \"Prodejní boom nového bydlení vymetá zásoby developerů a bytů tak začíná být nedostatek. Z trendu zcela minimalizovaného povolování nové výstavby je zároveň zřejmé, že se nabídka v dohledné době nezlepší. Důsledkem je růst cen nového bydlení,\" dodal majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.
Počet nově rozestavěných rodinných domů meziročně vzrostl o 15,4 procenta na 10.217. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj (25,2 pct), Jihomoravský (12,9 pct) a Moravskoslezský (deset pct) kraj. Podíl Prahy mírně klesl na tři procenta.
Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali stavaři do konce srpna stavět 16.937 bytů, meziročně o 3,7 procenta méně. V porovnání s rekordním rokem 2008 jejich počet klesl o 43,1 procenta.