Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne přibližně 175.000 pracovních míst a že míra nezaměstnanosti zůstane na 4,9 procenta. Ministerstvo zlepšilo údaj o přírůstku míst za srpen na 167.000 z původního odhadu 151.000.
Přírůstky nových pracovních míst letos v průměru klesly na 178.000 měsíčně z loňského tempa 229.000. Zpomalení tempa se očekávalo, protože nabídka nezaměstnaných ochotných přijmout práci se ztenčuje. Nárůst míry nezaměstnanosti je tak podle agentury AP příznivým znamením, protože ukazuje zvýšení počtu lidí ochotných nechat se zaměstnat.
Průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila o 2,6 procenta. Vrátila se tak na červencové tempo, tedy na nejrychlejší úroveň od hospodářské recese v roce 2008. Růst mezd je však stále slabší než v letech před recesí.
Dnešní zpráva by mohla sehrát roli v tom, zda Fed ještě letos přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. V září Fed ponechal úroky beze změny, jeho další zasedání se uskuteční počátkem listopadu a v polovině prosince. Na zasedání počátkem listopadu přitom zvýšení úroků vzhledem k prezidentským volbám takřka nikdo nečeká.
Centrální banka loni v prosinci poprvé zvýšila základní úrokovou sazbu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji ve snaze o podporu hospodářského růstu držela zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ji ale donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.