Analytici podobný pokles nezaměstnanosti očekávali. Za oživením pracovního trhu je například konec dovolených, kdy firmy opět naplno rozjely výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna. Loni v září byla míra nezaměstnanost šest procent a bez práce bylo o téměř 64.000 lidí více.
"Pracovní trh se dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V nadcházejících měsících by podle ní mohla nezaměstnanost ještě klesnout. "Zatímco v září 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později 45 procent, letos jejich podíl klesl na 40,8 procenta," uvedla.
Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, kde v září klesla o desetinu procentního bodu na 8,1 procenta. Naopak nejlépe je na tom znovu Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 3,6 procenta. O druhé místo se dělí Praha a Královéhradecký kraj s 3,7 procenta.
Na jedno volné pracovní místo připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (14,1), Ústí nad Labem (11,6), Chomutov (10). Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v září 76 regionů, vzrostla pouze na Prostějovsku. Nejnižší nezaměstnanost byla v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, a to shodně 1,9 procenta. Naopak na Mostecku a Karvinsku se vyšplhala na 10,6 procenta.
Volných pracovních nabízeli zaměstnavatelé 140.993. To je o 1725 více než v srpnu a o 32.420 více než před rokem. Nejvíce volných pozic je v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji.
Zaměstnavatelé měli v září největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, pracovníky ochrany a ostrahy, slévače, svářeče, kuchaře s výjimkou šéfkuchařů, obsluhu pojízdných zařízení nebo prodavače. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.
V evidenci Úřadu práce se pak nejčastěji objevují absolventi středních škol a učilišť, především pak škol zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii (kuchař, číšník), hotelnictví nebo osobní a provozní služby (kadeřník). Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době po ukončení školy mají absolventi vysokých škol, především lékařských fakult, a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je také po absolventech řemeslných oborů.