Meziroční inflace v září zpomalila tempo na 0,5 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Ovlivnilo to zejména zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, levnější pohonné hmoty a menší růst cen alkoholu a tabáku. Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,2 procenta, a to především kvůli levnějším dovoleným na konci letní sezony.
\"Doba velmi nízké inflace se však i tak chýlí ke svému konci s tím, jak se začínají zvyšovat ceny pohonných hmot a zejména pak i služeb na českém trhu. Inflace už v závěru roku zamíří nad hranici jednoho procenta, a dostane se tak do tolerančního pásma centrální banky,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Centrální banka může být podle něj s vývojem inflace a vlastně i celé ekonomiky v podstatě spokojená a může se věnovat úvahám, jak zpomalit příliv spekulativního kapitálu na český trh s blížícím se koncem režimu devizových intervencí.
\"V závěrečném čtvrtletí letošního roku bude tempo růstu cen zrychlovat, když do inflace přestanou záporně přispívat potraviny a pohonné hmoty. Z pohledu České národní banky se nic nemění,\" uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Ke dvěma procentům by se podle něj měla inflace přiblížit v polovině příštího roku.
\"V dalších měsících tempo růstu cenové hladiny zrychlí a ke konci roku se bude pohybovat nad jedním procentem, neboť postupně odezní efekt meziročního zlevnění pohonných hmot,\" uvedl i hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
Také podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela inflace bude v následujících měsících zrychlovat. Na přelomu roku by měla podle něj dosáhnout 1,5 procenta a v druhé polovině roku již přesáhne dvě procenta. \"Zrychlování inflace je předzvěstí k ukončení kurzového závazku. Vyšší meziroční růst cen tak bude lákat spekulativní kapitál a ČNB tak bude nucena intervenovat ještě v mnohem větším objemu,\" uvedl.