Paříž: EU se musí postavit praxi USA trestat evropské firmy

11.10.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 11. října (ČTK) - Evropa by se měla postavit sílící americké praxi využívat takzvané extrateritoriální působnosti svých zákonů k vymáhání obrovských plateb od evropských firem, zejména bank. Uvádí se to ve zprávě francouzského parlamentu. Tato praxe je zneužíváním zákonů a velmi se podobá vydírání, řekla dnes agentuře Reuters socialistická poslankyně Karin Bergerová.

Evropské firmy stojí tyto americké praktiky na pokutách a dalších platbách desítky miliard eur. Pro Francii byla zvláště citelná rekordní pokuta devět miliard dolarů (219 miliard Kč), kterou musela zaplatit největší francouzská banka BNP Paribas kvůli obvinění z porušování amerických sankcí proti Súdánu, Kubě a Íránu.

Francie v posledních letech extrateritoriální aspekty amerického právního systému stále více kritizuje. Zejména se jí nelíbí, jak široce americké federální ministerstvo spravedlnosti interpretuje svou jurisdikci. Za americkou sféru vlivu považuje například i obchodní transakce mezi neamerickými aktéry v případě, že je kontrakt uzavřen v dolarech. Osobuje si rovněž právo vyšetřovat internetové transakce jen proto, že se uskutečnily přes americké počítačové servery.

\"Žádáme Francii a Evropu, aby daly Spojeným státům najevo, že takové chování nehodláme dál akceptovat,\" řekla Bergerová. Vyzvala přitom k \"vyzbrojení\" Evropy tak, aby mohla se Spojenými státy účinně vést \"ekonomickou válku\".

Vyšetřovací zpráva, kterou sestavili poslanci francouzských vládnoucích socialistů i opozičních konzervativců, uvádí, že americká justice má tendenci trestat zahraniční firmy nepoměrně více než firmy domácí. Například vyšetřování úplatků v zahraničí, které americké úřady zahájily v letech 1977 až 2015, se jen ze 30 procent týkalo zahraničních společností, které však zaplatily 67 procent úhrnného objemu vybraných pokut.

Evropské banky od roku 2009 vyplatily Spojeným státům kvůli porušování různých sankčních režimů asi 16 miliard dolarů. Evropské firmy zaplatily 14 z 15 nejvyšších udělených pokut, uvádí zpráva.

Nynější americké vyšetřování největší německé banky Deutsche Bank, které kvůli prodeji takzvaných toxických hypotečních papírů v minulém desetiletí hrozí pokuta až 14 miliard dolarů, parlamentní zpráva nezpochybňuje, protože banka to dělala na americkém trhu. Kritizuje ale, že ministerstvo spravedlnosti v tomto případě nebere ohled na dopady tak vysoké sankce na celý finanční systém.

Podle Bergerové zatím evropská odpověď na tuto americkou praxi byla nedostatečná. Parlament proto pošle svou zprávu protějškům v ostatních zemích EU s výzvou, aby jednotlivé země přijaly vlastní obranné zákony. \"Evropa se musí právně znovu vyzbrojit, abychom mohli s USA na poli hospodářské konkurence bojovat jako rovný s rovným,\" řekla poslankyně.

EU by podle zprávy měla napadnout aspekty amerických sankčních režimů u Světové obchodní organizace (WTO) a podniknout další legislativní kroky proti evropským firmám, které plní americké sankce založené na extrateritoriálním výkladu práva. Evropské země a instituce by také měly povzbuzovat k širšímu využívání eura v mezinárodních obchodních transakcích a zesílit využívání zpravodajských služeb na ekonomickém poli.

Nedávné rozhodnutí Evropské komise, která nařídila americké společnosti Apple doplatit Irsku 13 miliard eur na daních, jde podle poslankyně správným směrem. \"Ukazuje to, že Evropa je zcela schopna vést tuto ekonomickou válku,\" řekla Bergerová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK