Specialisté ČPP prošetřili ve třetím čtvrtletí letošního roku téměř 900 případů s podezřením na pojistný podvod a svou domněnku potvrdili v 540 případech. "Na nevyplaceném pojistném plnění jsme uchránili hodnotu ve výši 30 milionů korun," uvedl Bc. Aleš Haisl, vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru. Z hlediska finančního objemu dominuje ve statistikách pojistných podvodů hlavní město Praha. "Částkou přes 16 milionů korun, tedy více než polovinou z celkové sumy se na podvodech podílí Praha a Středočeský kraj," potvrdil Haisl.
Mezi pojistnými podvody začalo přibývat fingovaných krádeží, scénář se prakticky ve všech případech opakuje, majitel odjede se svým pojištěným autem do zahraničí, aby následně nahlásil jeho zmizení. Často se přitom jedná o vozy vyšší cenové třídy, např. BMW či Mercedes. V jednom takovém případě kontaktoval z Ukrajiny ČPP klient a hlásil zmizení svého BMW. Pojistnou událost doložil soudně přeloženými dokumenty ukrajinských úřadů, včetně potvrzení o oznámení krádeže a protokol z výslechu. V průběhu vyšetřování případu se však ukázalo, že v evidenci místní policie žádný podobný záznam o odcizeném vozidle neexistuje. Uchráněná hodnota v tomto jediném případě překročila 1,2 mil. Kč.
"Jakkoli statisticky nejčastější pokusy o pojistný podvod evidujeme právě z pojištění vozidel, které představují na sedmdesát procent všech prověřovaných případů, dlouhodobě sledujeme také narůstající počet u podvodů z oblasti životního a úrazového pojištění," upozornil Haisl. Statistiky dokládají také trvalý nárůst případů v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti.