\"Očekáváme růst v případě, že nenastanou nenadálé potíže v bankovním sektoru. České strojírenské firmy zvyšují technickou úroveň svých výrobků a přibližují se úrovni nejvyspělejších zemí. To platí zejména pro výrobu aut a autodílů včetně subdodavatelských odvětví,\" uvedl jednatel společnosti Mesing Richard Wittek.
Ředitelé firem se nejvíce obávají přehřátí ekonomiky a nedostatku pracovní síly, která je potřebná pro včasné zajištění zakázek či budoucí rozvoj firmy. \"Dobré výsledky českého průmyslu i strojírenství jsou předpokladem, že tento trend bude pokračovat minimálně i v roce 2017,\" doplnil předseda představenstva Brisk Tábor Mojmír Čapka.
Tržby by měly vzrůst letos v průměru o 4,6 procenta, v příštím roce o 3,8 procenta. Optimističtější jsou velké firmy s ročním obratem vyšším než 250 milionů korun, které očekávají růst tržeb o 5,4 procenta. Malé a střední firmy počítají s růstem o 3,8 procenta.
Tento rozdíl se v dalším vývoji prohlubuje. Zatímco velké strojírenské firmy očekávají v příštím roce růst tržeb v průměru o 5,7 procenta, malé a střední podniky o 1,9 procenta.
Průměrné vytížení kapacit strojírenských společností se oproti minulému pololetí zvýšilo o pět procentních bodů na 88 procent. Zakázky mají nasmlouvané v průměru na 6,6 měsíce. Velký rozdíl panuje mezi velkými (9,6 měsíce) a malými a středními firmami (3,7 měsíce).
CEEC Research v průzkumu v srpnu oslovila 101 ředitelů českých strojírenských firem.