Pokles výnosů podle Seidlera souvisí především zájmem zahraničních investorů spekulujících na posílení koruny po ukončení intervenčního režimu České národní banky. \"Zahraniční investoři musí své koruny někde uložit a vládní dluhopis je jedna z možností, čímž po nich zvyšují poptávku a tlačí výnosy níže. Vzhledem k tomu, že očekávají posílení koruny v řádech několika procent, jsou ochotni akceptovat i současný záporný výnos,\" uvedl.
Výnosy českých vládních dluhopisů s krátkou splatností by podle Seidlera mohly ještě dále klesat s tím, jak se bude přibližovat konec intervenčního režimu ČNB a finanční trh bude spekulovat na následné posílené koruny.
Bankovní rada ČNB na konci září zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.
MF na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy i se záporným výnosem koncem loňska i letos. Investoři tak v podstatě státu platí za to, že mu půjčují peníze.