SP:Zajištění proti kurzovým rizikům kvůli intervencím zatím klesá

20.10.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 20. října (ČTK) - Podíl zajištění exportu proti výkyvům kurzu koruny nadále klesá. Na čtvrtletí dopředu je zajištěno 29,8 procenta vývozu, v ročním horizontu 25,7 procenta exportu. Vyplývá to ze šetření Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky, o kterém dnes představitelů svazu informovali na tiskové konferenci.

\"Předpokládám, že exportéři se začnou zajišťovat ve větší míře před koncem kurzového závazku, tedy v první polovině příštího roku,\" uvedl viceprezident svazu Radek Špicar.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes uvedl, že oslabování koruny prostřednictvím devizových intervencí by ČNB mohla za určitých podmínek ukončit až v roce 2018. Nejpravděpodobnějším termínem ukončení intervencí ale podle Rusnoka zůstává druhé čtvrtletí roku 2017.

Rusnok zopakoval, že se neobává prudkého posílení měny po konci intervencí. Případné skokové změny kurzu bude centrální banka podle něj \"vyhlazovat\".

Bankovní rada ČNB na konci září uvedla, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Důvodem nízkého zajištění je podle svazu je určitá garance fixního vývoje kurzu koruny díky intervencím ČNB. V této souvislosti tak podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška není zajištění v podobě 25 procent exportu v horizontu jednoho roku nízké. \"My v bance pozorujeme, že firmy se nezajišťují na ten krátký horizont, ale roste zajištění v delším horizontu,\" uvedl.

Svaz dále upozornil, že firmy začínají ve větší míře využívat i alternativní formy jak předejít kurzovým výkyvům. Podniky začínají i na českém trhu mezi sebou ve větší míře provádět transakce v eurech. \"Například v automobilovém průmyslu to již funguje delší dobu a dostává se to i do jiných sektorů,\" uvedl Špicar. Podle šetření podíl plateb dodavatelům v eurech na domácím trhu činil ve druhém čtvrtletí zhruba 19 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK